Tampere Guitar Show on nyt!
Tampere Guitar Show on eräänlaisen kitaramusiikin juhlaviikon sivuteema ja tänäkin vuonna paikalla on joukko suomalaisen soitinrakennuksen edustajia. Ei ihan niin runsaslukuisena kuin edellisellä kerralla, mutta kyllä katsottavaa riitti perjantain iltavisiitillä, ja onpa mukana aivan uusiakin tekijöitä.
Hallan pinta on jäätävän kirkasta lakkaa, joka saa metalliosienkin hohteen peilautumaan komeasti!

Ja niitä Leonardo-kitaroita oli paikalla useampiakin soitinpareja. Jos viralliset koetulokset epäilyttävät, niin sopii käydä kokeilemassa itse.
Puu on luontaisesti kaunis materiaali. Kuvassa Kirsi Laesvirran rakentaman Leonardo-kitaran kaulaliitos.

Tero Siromaa ja 3D-printtikitara. Jatko-opinnot ja uteliaisuus ovat hyvä yhdistelmä motiiviksi, jolla voi rikkoa jo rajumminkin perinnettä. Tuleeko kehnompi, tuleeko parempi, onko ylipäänsä mielekästä? No sehän selviää kun kokeillaan ja annetaan soittajien sitten arvioida tulosta (vai pitäisikö sanoa: "tulostusta") soittimena.

Tampere Guitar Shown soitinnäyttely on avoinna lauantaina 10. kesäkuuta kello 12.00- 20:00.
Lisätiedot: Tampere Guitar Festival
- Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi
Artikkelit / Uutiset
- 1 of 18
- seuraava ›